ZARZĄDZANIE 

Katarzyna Sawczuk

Zadzwoń do nas

+48 608 562 293

Napisz do nas

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

78-400 Szczecinek

ul. Boh. Warszawy 43 lok. 7

20 marca 2024

Bezpieczeństwo pożarowe nieruchomości

 

 


 

 

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej (art. 3) jasno wskazuje, kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie przepisów ppoż. są to:

  • Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także

  • Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu.

Art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej wskazuje, że właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę ppoż., musi m.in.:

  • Przestrzegać ppoż. wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;

  • Wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia ppoż. i gaśnice, a także zapewnić im przeglądy, konserwację i naprawy oraz

  • Zapewnić bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.

Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, że w przypadku powierzchni wspólnych odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przed pożarem najczęściej ciąży na właścicielu nieruchomości lub zarządcy nieruchomości.

 

Lokatorzy często naruszają przepisy ppoż., ponieważ przechowują na terenie nieruchomości wspólnych swoje rzeczy, takie jak np. wózki czy rowery, meble, ubrania itp. nie wiedząc o niedopuszczalności tego typu praktyk. Takie składowisko może utrudnić skuteczną ewakuację z budynku. Mieszkańcy winni liczyć się z tym, że w przypadku nieuprzątnięcia powierzchni wspólnej w wyznaczonym przez zarządcę terminie może on wykonać tę czynność we własnym zakresie. W takim przypadku o planowanych działaniach zarządca informuje zainteresowanych w stosownym piśmie wzywającym do uprzątnięcia pozostawionych przedmiotów. Uprzątnięte rzeczy zarządca może np. umieścić w wyznaczonym do tego miejscu, a kosztem prac i przechowywania obciążyć mieszkańca lub najemcę.

 

Pamiętać należy, że zgodnie z brzmieniem § 4 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (tj. Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.) zabronione jest składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowanych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze posty

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave 

 Projekt: Smart Pixel