ZARZĄDZANIE 

Katarzyna Sawczuk

Zadzwoń do nas

+48 608 562 293

Napisz do nas

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

78-400 Szczecinek

ul. Boh. Warszawy 43 lok. 7

20 marca 2024

Przyłącze wodne do granicy nieruchomości 

 

 


 


 

Sieć wodociągowa i przyłącze wodociągowe to dwa odrębne elementy, których definicja została określona w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

 

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Siecią natomiast są przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem        i urządzaniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące        w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

 

Według zapisów ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (art. 2 pkt 5) za przyłącze kanalizacyjne należy uznać odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług         z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z 13 września 2007 r. (syg. III CZP 79/07) „wybudowany z własnych środków przez odbiorcę usług zbiorowego odprowadzania ścieków    w nieruchomości tego odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną stanowi w części leżącej poza granicą jego nieruchomości gruntowej urządzenie kanalizacyjne, o jakim mowa w art. 31 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej”.

Sąd uznał również, że "znowelizowane brzmienie art. 2 pkt 5 ustawy stanowi zatem niewątpliwie wyraz woli ustawodawcy, który przez zmienioną definicję przyłącza dążył do ograniczenia kosztów przyłączenia ponoszonych przez podmioty przyłączane. Uznaje się interpretację, zgodnie z którą - w razie braku studzienki - przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy jest odcinek przewodu między granicą nieruchomości gruntowej a budynkiem podmiotu przyłączanego". Orzeczenie wskazuje granicę między przyłączem kanalizacyjnym a siecią.

 

Wynika z tego, że realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

 

Ustawowego obowiązku poniesienia kosztów przez inwestora nie ma natomiast w przypadku budowy sieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze posty

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave 

 Projekt: Smart Pixel