ZARZĄDZANIE 

Katarzyna Sawczuk

Zadzwoń do nas

+48 608 562 293

Napisz do nas

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

78-400 Szczecinek

ul. Boh. Warszawy 43 lok. 7

28 lutego 2024

PRAWO BUDOWLANE – Zmiany w 2024 roku.

 

 


 


 

 

1 kwietnia 2024 wejdą w życie istotne nowelizacje w przepisach prawa budowlanego. Odnoszą się one do formy oraz szczegółowego zakresu projektu budowlanego, jak również warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Do najważniejszych zmian należą:

 

 

1) Większa minimalna odległość budynków mieszkalnych od obiektów przemysłowych - minimalna odległość obiektów magazynowych oraz produkcyjnych, których powierzchnia zabudowy jest większa niż 1000 m2, od istniejących już budynków mieszkalnych, obiektów zbiorowego zamieszkania, a także posiadających ostateczną wersję decyzji o pozwoleniu na budowę. Odległość ta wynosi 30 metrów.

 

2) Wzrost powierzchni terenów zielonych:

  • W przypadku parceli budowlanych, które przeznaczone są na placówki wychowania i oświaty, budynki mieszkalne czy też opieki zdrowotnej, minimum 25 % powierzchni mają stanowić tereny czynne biologicznie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w MPZP określony został inny procent powierzchni.
  • W przypadku placów publicznie dostępnych, których powierzchnia jest większa niż 1000 m2, konieczne jest zapewnienie 20 % powierzchni terenów zielonych.

 

3) Zmiany w minimalnych odległościach między budynkami - wielorodzinne budynki mieszkalne posiadające 4 lub więcej nadziemnych kondygnacji będą musiały być zlokalizowane w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od granicy działki.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy budynek jest skierowany ścianą bez drzwi i okien w stronę granicy oraz pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W takim przypadku minimalna odległość pomiędzy budynkami wynosi 1,5 m. Nie dotyczy to jednak parceli, które sąsiadują z placami dostępnymi publicznie.

 

4) Redukcja hałasu w budynkach mieszkalnych - wprowadzenie wysokich standardów izolacji akustycznej dla przegród pomiędzy lokalami.

 

5) Zmiany w organizacji miejsc postojowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne - miejsca takie mają stanowić maksymalnie 6 % całkowitej ilości miejsc postojowych.

 

6) Użytkowa powierzchnia minimalna lokalu – ma wynosić 25 m2. W przypadku lokali użytkowych, mających mniejszą powierzchnią, wprowadzono przepis nakazujący ich lokalizację na pierwszym piętrze bądź parterze budynku, a także z dostępem bezpośrednim z zewnątrz.

 

7) Zmiana wymagań dotyczących miejsc rekreacyjnych oraz placów zabaw:

 

- szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia zebrano w Polskich Normach;

- z placu zabaw w tym samym czasie może korzystać minimum 5 dzieci przypadające na każde 20m2 powierzchni;

- dopuszczenie podziału placu zabaw na części, o ile każda z nich posiada powierzchnię minimum 50 m2. Inne wymogi związane z powierzchnią placu to:

  • jeśli w budynku znajduje się więcej niż 300 mieszkań jego powierzchnia powinna wynosić 200 m2;
  • dla budynku, w którym znajduje się 101 - 300 mieszkań powierzchnia placu zabaw powinna wynosić 0,5 m2 na każde mieszkanie;
  • dla budynku, w którym znajduje się 51 - 100 mieszkań powierzchnia placu zabaw powinna wynosić 50 m2 na każde mieszkanie;
  • jeśli zaś w budynku znajduje się od 21 do 50 mieszkań plac zabaw powinien mieć powierzchnię co najmniej 1 m2 na mieszkanie.

 

8) Pomieszczenia do przechowywania wózków dziecięcych i rowerów – minimalna powierzchnia 15 m2  (opcjonalnie możliwe będzie wybudowanie altany, wiaty bądź całkowicie odrębnego budynku gospodarczego).

 

9) Zwiększenie prywatności na balkonach – obowiązek stosowania przegród pomiędzy balkonami, które spełniać będą wymogi dotyczące przepuszczalności światła, szerokości oraz wysokości.

 

10) Konieczność zapewnienia pomieszczenia przeznaczonego do przewijania osoby dorosłej o szczególnych potrzebach. Pomieszczenia takie będą musiały się znajdować:

  • w obiektach opieki zdrowotnej;

  • na stacjach paliw, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  • w budynkach o powierzchni użytkowej przekraczającej 100 m2, które przeznaczone są do realizacji działalności w zakresie usług, sportu, kultury czy handlu, a także obsługiwania pasażerów w transporcie lotniczym, drogowym oraz kolejowym;

  • w budynkach administracji publicznej, cechujących się powierzchnią użytkową przekraczającą 200 m2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze posty

zarzadzamy.szczecinek@wp.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave 

 Projekt: Smart Pixel