Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem, który sporządzany jest w wyniku wcześniej przeprowadzonej oceny energetycznej budynku. Oblicza się więc zapotrzebowanie domu (lokalu) na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, ewentualnie w innych celach (oświetlenie, klimatyzacja).
[Regulacje prawne znajdą Państwo w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce budynków].
WAŻNE ODSTĘPSTWA :
Z obowiązku przedłożenia kopii świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki, o których mowa w art. 3 ust. 4 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Do tych budynków zalicza się:
Budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Budynki używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej.
Budynki przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego.
Budynki mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku.
Budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2, oraz budynki gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).
Bardzo często spotykamy się z błędnymi przekonaniami, że świadectwo energetyczne budynku traktowane jest jako przegląd, za który koszty ponosi ogół właścicieli. Otóż w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego ponosi osoba, która zleca jego wykonanie. Jeżeli więc świadectwo chce sporządzić właściciel lokalu, to on ponosi jego koszt. Jeżeli robi to wspólnota, to koszt wykonania świadectwa ponoszą wszyscy członkowie wspólnoty.
zarzadzamy.szczecinek@wp.pl
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave
Projekt: Smart Pixel